Crtica iz života sv. Martina

Sveti Martin katolički je svetac, biskup grada Toursa, prvi svetac koji nije bio mučenik. Njegov se spomendan slavi 11. studenoga, na datum njegova pogreba. Martin je bio osoba koja se odlikovala molitvom, učenjem i djelima milosrđa. Životopis svetog Martina svjedoči kako je on dijelio novac siromasima, kako je na ulazu u neki grad vidio polugola prosjaka. Nije mu imao što dati pa je odrezao pola svoga vojničkog plašta i darovao ga siromahu da se odjene. Od tog trenutka je postao još gorljiviji za molitvu, žrtvu i vjeru. Kad spomenemo sv. Martina uglavnom pomislimo na slavlje, vino, i zabavu, odnosno na tradicionalno „Martinje“ uz domaća tradicionalna jela i „krštenje“ mošta. Takvi običaji uz Martinje pojavili su se u 17. i 18. Blagoslov je uvijek usmjeren dobru čovjeka da bi mogao radosno blagovati darove i plodove, koje vrijedni ljudi ostvaruju u suradnji s Božjom dobrotom. Zahvalimo Bogu na tome po zagovoru sv. Martina, koji nema veze s vinom ili moštom, ali nas potiče da izbjegavamo svaku parodiju, obezvrjeđivanje sakralnog i svetog i u molitvi Oče naša postanemo zahvalni Bogu.